ERA-3VRW6491V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3VRW6491V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.49K OHM 0.05% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Base Product Number :
ERA-3VRW
Resistance :
6.49 kOhms
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8 mm
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Brand :
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Packaging :
Reel
Voltage Rating :
75 V
Technology :
Thin Film
Tolerance :
±0.05%
Product Type :
Thin Film Resistors
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Height :
0.45 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Series :
ERA-3V
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
ERA-3VRW6491V
Panasonic ERA-3VRW6491V
ERA-3V Series, Thin Film, 6.49 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C