ERA-3VRW4302V
Mfr.Part #
ERA-3VRW4302V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 43K OHM 0.05% 1/8W 0603
Tolerance :
±0.05%
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Thin Film Resistors
Height :
0.45 mm
Voltage Rating :
75 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
43 kOhms
Series :
ERA-3V
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thin Film
Termination Style :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Packaging :
Reel
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6 mm
Composition :
Thin Film
Brand :
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Base Product Number :
ERA-3VRW
Datasheets
ERA-3VRW4302V
Panasonic ERA-3VRW4302V
ERA-3V Series, Thin Film, 43 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C