ERA-3VEB3090V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3VEB3090V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 309 OHM 0.1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
0.8 mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Composition :
Thin Film
Brand :
RoHS :
Details
Packaging :
Cut Tape
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
0.45 mm
Number of Terminations :
2
Product Type :
Thin Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
309 Ohms
Series :
ERA-3V
Product Status :
Active
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Base Product Number :
ERA-3VEB
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
75 V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
1.6 mm
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-3VEB3090V
Panasonic ERA-3VEB3090V
ERA-3V Series, Thin Film, 309 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C