ERA-3VEB2492V
Mfr.Part #
ERA-3VEB2492V
Description
RES 24.9K OHM 0.1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage Rating :
100V
PCB Mount
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Power Rating :
125mW
Width :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
1.6 mm
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Height :
0.45 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Qualification :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance :
24.9 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Width :
0.85mm
ERA-3V
Product Length :
1.6mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-3VEB2492V
Panasonic ERA-3VEB2492V
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-3V Series, Thin Film, 24.9 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C