ERA-3ARW163V
Mfr.Part #
ERA-3ARW163V
Description
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
450μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
16kOhm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.05%
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
ERA-3A
Max Power Dissipation :
100mW
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
12 Weeks
Datasheets
ERA-3ARW163V
Panasonic ERA-3ARW163V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 16kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C