ERA-3ARB6492V
Mfr.Part #
ERA-3ARB6492V
Description
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
yes
Height :
558.8μm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
64.9kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
100mW
Datasheets
ERA-3ARB6492V
Panasonic ERA-3ARB6492V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 64.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C