ERA-3ARB203V
Mfr.Part #
ERA-3ARB203V
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Contact Plating :
Tin
AEC-Q200
Depth :
800μm
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Height :
450μm
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
ERA-3A
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
yes
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated DC :
150V
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
100mW
Resistance :
20kohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
ERA-3ARB203V
Panasonic ERA-3ARB203V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 20kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-3ARB203V is a surface mount chip resistor with a resistance of 20 kilo-ohms (20KΩ) and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/10 watt (0.1W) and is packaged in a 0603 size.
Features:
- High precision resistance value of 20KΩ with 0.1% tolerance
- Low power rating of 0.1W