ERA-3ARB1242V
Mfr.Part #
ERA-3ARB1242V
Description
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Construction :
Chip
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
yes
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
12.4kOhm
Voltage - Rated DC :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
75V
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-3ARB1242V
Panasonic ERA-3ARB1242V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 12.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C