ERA-3APB563V
Mfr.Part #
ERA-3APB563V
Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/10W 0603
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Resistance :
56kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
ERA-3APB563V
Panasonic ERA-3APB563V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 56kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C