ERA-3AHD270V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AHD270V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 27 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Height :
450μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
75V
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
27Ohm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ERA-3A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
100mW
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
ERA-3AHD270V
Panasonic ERA-3AHD270V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 27Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C