ERA-3AEB242V
Mfr.Part #
ERA-3AEB242V
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Resistance :
2.4kohm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
75V
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
ERA-3AEB242V
Panasonic ERA-3AEB242V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-3AEB242V is a surface mount chip resistor with a resistance of 2.4K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/10W and a size of 0603.
Features:
- High precision resistance value of 2.4K ohms with 0.1% tolerance