ERA-3AEB2373V
Mfr.Part #
ERA-3AEB2373V
Description
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance :
237kOhm
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
Not
Series :
ERA-3A
Height :
450μm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Depth :
800μm
Construction :
RECTANGULAR
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
e3
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Datasheets
ERA-3AEB2373V
Panasonic ERA-3AEB2373V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 237kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C