ERA-3AEB183V
Mfr.Part #
ERA-3AEB183V
Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
yes
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
75V
Mount :
Construction :
Chip
TR, PUNCHED, 7 INCH
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Depth :
800μm
Resistance :
18kOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Automotive AEC-Q200
Military Standard :
Not
Datasheets
ERA-3AEB183V
Panasonic ERA-3AEB183V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 18kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C