ERA-3AEB162V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AEB162V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
1608
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
450μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Depth :
800μm
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
2009
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Series :
ERA-3A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Voltage - Rated :
75V
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1.6kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated DC :
75V
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
ERA-3AEB162V
Panasonic ERA-3AEB162V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 1.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C