ERA-2VRW3601X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2VRW3601X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.6K OHM 0.05% 1/10W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
ERA-2V
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Packaging :
Reel
Power Rating :
63 mW
Technology :
Thin Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Width :
0.5 mm
Subcategory :
Resistors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Length :
1 mm
Resistance :
3.6 kOhms
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product Type :
Thin Film Resistors
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Base Product Number :
ERA-2VRW
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.05%
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Composition :
Thin Film
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
50 V
Height :
0.35 mm
Datasheets
ERA-2VRW3601X
Panasonic ERA-2VRW3601X
ERA-2V Series, Thin Film, 3.6 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.05%, -55°C ~ 155°C