ERA-2VRB1002X
Mfr.Part #
ERA-2VRB1002X
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/10W 0402
Voltage Rating :
50V
Tolerance :
±0.1%
Thin Film Resistors
Product Width :
0.5mm
Width :
0.5 mm
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
62.5mW
Qualification :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
High Reliability, Sulfur Resistant
Length :
1 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
10 kOhms
Base Product Number :
ERA-2VRB
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.35 mm
Packaging :
Cut Tape
Product Length :
1.02mm
Datasheets
ERA-2VRB1002X
Panasonic ERA-2VRB1002X
High Reliability, Sulfur Resistant ERA-2V Series, Thin Film, 10 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C