ERA-2HRC1402X
Mfr.Part #
ERA-2HRC1402X
Description
RES SMD 14K OHM 0.25% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
14kOhms
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2HRC1402X
Panasonic ERA-2HRC1402X
ERA-2H Series, Thin Film, 14kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C