ERA-2HEB1652X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2HEB1652X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Series :
ERA-2H
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
16.5kOhms
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2HEB1652X
Panasonic ERA-2HEB1652X
ERA-2H Series, Thin Film, 16.5kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C