ERA-2ARC163X
Mfr.Part #
ERA-2ARC163X
Description
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.25%
Construction :
Chip
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
406.4μm
Pbfree Code :
yes
Resistance :
16kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C