ERA-2ARB7501X
Mfr.Part #
ERA-2ARB7501X
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
7.5kOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Additional Feature :
IEC 60115-8
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
25 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm