ERA-2ARB3650X
Mfr.Part #
ERA-2ARB3650X
Description
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
32
In Stock :
32
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
0402
Resistance :
365ohm
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
1005
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ERA-2ARB3650X
Panasonic ERA-2ARB3650X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 365Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C