ERA-2ARB361X
Mfr.Part #
ERA-2ARB361X
Description
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Mounting Feature :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
360Ohm
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2ARB361X
Panasonic ERA-2ARB361X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 360Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C