ERA-2ARB2101X
Mfr.Part #
ERA-2ARB2101X
Description
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
2.1kOhm
Pbfree Code :
yes
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
ERA-2A
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2ARB2101X
Panasonic ERA-2ARB2101X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 2.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C