ERA-2ARB1272X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1272X
Description
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Resistance :
12.7kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height :
406.4μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
ERA-2A
Surface Mount :
yes
Datasheets
ERA-2ARB1272X
Panasonic ERA-2ARB1272X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 12.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C