ERA-2ARB1102X
Mfr.Part #
ERA-2ARB1102X
Description
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402
Factory Lead Time :
25 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
ERA-2A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
2
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Resistance :
11kOhm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Datasheets
ERA-2ARB1102X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 11kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C