ERA-2APB162X
Mfr.Part #
ERA-2APB162X
Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistance :
1.6kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C