ERA-2AEB4421X
Mfr.Part #
ERA-2AEB4421X
Description
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/16W 0402
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Resistance :
4.42kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Weight :
793.786648μg
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2AEB4421X
Panasonic ERA-2AEB4421X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 4.42kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-2AEB4421X is a surface mount chip resistor with a resistance of 4.42 kOhms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16W and a size of 0402.
Features:
- High precision resistance value of 4.42 kOhms with 0.1% tolerance