ERA-2AEB2800X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2800X
Description
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
793.786648μg
Resistance :
280Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
ERA-2AEB2800X
Panasonic ERA-2AEB2800X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 280Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C