ERA-2AEB2670X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2670X
Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
267Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm