ERA-2AEB2552X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2552X
Description
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
FIXED RESISTOR
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
63mW
Automotive AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
25.5kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2AEB2552X
Panasonic ERA-2AEB2552X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 25.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C