ERA-2AEB2492X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2492X
Description
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
1
In Stock :
1
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
2014
Contact Plating :
Tin
Resistance :
24.9kohm
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
1005
Voltage - Rated :
25V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Datasheets
ERA-2AEB2492X
Panasonic ERA-2AEB2492X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 24.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-2AEB2492X is a surface mount chip resistor with a resistance value of 24.9 kOhms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16W and a size of 0402.
Features:
- Resistance value of 24.9 kOhms
- Tolerance of 0.1%