ERA-2AEB2490X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB2490X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
25V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
793.786648μg
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
ERA-2A
Packing Method :
TR, PUNCHED
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
2
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
249Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
ERA-2AEB2490X
Panasonic ERA-2AEB2490X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 249Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C