ERA-2AEB243X
Mfr.Part #
ERA-2AEB243X
Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
500μm
Ratings :
AEC-Q200
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Military Standard :
Not
Resistance :
24kOhm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Construction :
Chip
Height :
406.4μm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Weight :
793.786648μg
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Datasheets
ERA-2AEB243X
Panasonic ERA-2AEB243X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 24kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C