ERA-2AEB242X
Mfr.Part #
ERA-2AEB242X
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
25V
Max Power Dissipation :
63mW
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
2.4kohm
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2AEB242X
Panasonic ERA-2AEB242X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C