ERA-2AEB2261X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2261X
Description
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
2.26kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
ERA-2A
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Height :
406.4μm
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED
Datasheets
ERA-2AEB2261X
Panasonic ERA-2AEB2261X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.26kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C