ERA-2AEB2102X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2102X
Description
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
21kOhm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
AEC-Q200
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
406.4μm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Mount :
yes
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
ERA-2AEB2102X
Panasonic ERA-2AEB2102X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 21kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C