ERA-2AEB203X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB203X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Resistance :
20kohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
25V
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
Chip
Series :
ERA-2A
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED
Height :
350μm
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Rated :
25V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Depth :
500μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ERA-2AEB203X
Panasonic ERA-2AEB203X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 20kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-2AEB203X is a surface mount chip resistor with a resistance of 20 kilo-ohms (20KΩ) and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16 watt (0.0625W) and is packaged in a 0402 size.
Features:
- High precision resistance value of 20KΩ with 0.1% tolerance
- Low power rating of 0.0625W