ERA-2AEB202X
Mfr.Part #
ERA-2AEB202X
Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
400μm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
STANDARD: IEC60115-8
Depth :
500μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
2kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2AEB202X
Panasonic ERA-2AEB202X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C