ERA-2AEB1961X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1961X
Description
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
63mW
yes
Depth :
500μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
793.786648μg
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Max Power Dissipation :
63mW
WRAPAROUND
Published :
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Series :
ERA-2A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
REACH SVHC :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
1.96kOhm
Height :
406.4μm
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%