ERA-2AEB1870X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1870X
Description
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W