ERA-2AEB1741X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1741X
Description
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
25V
Resistance :
1.74kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
ERA-2AEB1741X
Panasonic ERA-2AEB1741X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C