ERA-2AEB1541X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB1541X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
ERA-2A
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.54kohm
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V