ERA-2AEB1472X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1472X
Description
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Height :
406.4μm
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
ERA-2A
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
25V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Published :
Resistance :
14.7kOhm
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2AEB1472X
Panasonic ERA-2AEB1472X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 14.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C