ERA-2AEB1371X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1371X
Description
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Weight :
793.786648μg
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
406.4μm
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Automotive AEC-Q200
Mount :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
ERA-2A
Power Rating :
63mW
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
1.37kOhm
Voltage - Rated :
25V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-2AEB1371X
Panasonic ERA-2AEB1371X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.37kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C