ERA-2AEB1182X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1182X
Description
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
388
In Stock :
388
1 (Unlimited)
Published :
2014
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Chip
REACH SVHC :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Termination :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Mount :
Packing Method :
TR, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
1005
Voltage - Rated :
25V
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
11.8kOhm
Series :
ERA-2A
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
ROHS3 Compliant
Datasheets
ERA-2AEB1182X
Panasonic ERA-2AEB1182X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 11.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C