ERA-2AEB1181X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1181X
Description
RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.18kOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Shape :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Series :
ERA-2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
ERA-2AEB1181X
Panasonic ERA-2AEB1181X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.18kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C