ERA-2AEB1180X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1180X
Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED
12 Weeks
Mounting Feature :
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
118Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-2AEB1180X
Panasonic ERA-2AEB1180X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 118Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C