ERA-2AEB112X
Mfr.Part #
ERA-2AEB112X
Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
Height :
406.4μm
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
1.1kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
WRAPAROUND
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-2AEB112X
Panasonic ERA-2AEB112X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2AEB112X is a 0402 size, 1.1K ohm, 0.1% tolerance, 1/16 watt resistor.