ERA-2AEB1071X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1071X
Description
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Height :
406.4μm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
1.07kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
ERA-2AEB1071X
Panasonic ERA-2AEB1071X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.07kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C