ERA-2AEB1022X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1022X
Description
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
25V
Voltage - Rated DC :
50V
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Shape :
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
10.2kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Datasheets
ERA-2AEB1022X
Panasonic ERA-2AEB1022X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 10.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C